BWT Water Treatment

per page
Set Descending Direction
  1. BWT filter element 50964E 3/4"-1 1/4", for universal filter/MAW
    BWT filter element 50964E 3/4"-1 1/4", for universal filter/MAW
    €39.29
    instead of €63.62 **
    -38% You're saving €24.32
    Incl. 19% VAT , plus shipping costs
    Available for order delivery time: 10-28 working days
    Shipping Cost Points: 100
  2. BWT regeneration salt tablets 94239 25 kg, bag, for soft water systems
    BWT regeneration salt tablets 94239 25 kg, bag, for soft water systems
    €21.21
    instead of €24.76 **
    -14% You're saving €3.56
    Incl. 19% VAT , plus shipping costs
    Available for order delivery time: 10-28 working days
    Shipping Cost Points: 1500
  3. BWT Mineralstoff 18032 Cu2/CS, 20 l canister
    BWT Mineralstoff 18032 Cu2/CS, 20 l canister
    €105.15
    instead of €127.25 **
    -17% You're saving €22.10
    (€5.26/Ltr.),
    Incl. 19% VAT , plus shipping costs
    Short notice delivery delivery time: 10-28 working days
    Shipping Cost Points: 3500
  4. BWT Mineral 18091 F1, 10 l Bag in Box
    BWT Mineral 18091 F1, 10 l Bag in Box
    €74.93
    instead of €90.89 **
    -18% You're saving €15.96
    (€7.49/Ltr.),
    Incl. 19% VAT , plus shipping costs
    Available for order delivery time: 10-28 working days
    Shipping Cost Points: 1092
  5. BWT Mineral 18094 F4, 10 l Bag in Box
    BWT Mineral 18094 F4, 10 l Bag in Box
    €74.93
    instead of €92.82 **
    -19% You're saving €17.89
    (€7.49/Ltr.),
    Incl. 19% VAT , plus shipping costs
    Available for order delivery time: 10-28 working days
    Shipping Cost Points: 1084
  6. BWT Mineralstoff 18095 F 2/FE, 10 I Bag in Box
    BWT Mineralstoff 18095 F 2/FE, 10 I Bag in Box
    €74.93
    instead of €92.45 **
    -19% You're saving €17.52
    (€7.49/Ltr.),
    Incl. 19% VAT , plus shipping costs
    Available for order delivery time: 10-28 working days
    Shipping Cost Points: 1084
  7. BWT HydroModul connection screw connection 30984 1" IG, threaded union nut 1 1/4"
    BWT HydroModul connection screw connection 30984 1" IG, threaded union nut 1 1/4"
    €26.17
    instead of €47.70 **
    -45% You're saving €21.53
    Incl. 19% VAT , plus shipping costs
    Available for order delivery time: 10-28 working days
    Shipping Cost Points: 100
  8. BWT HydroModul connection screw connection 30986 3/4" IG, threaded union nut 1 1/4"
    BWT HydroModul connection screw connection 30986 3/4" IG, threaded union nut 1 1/4"
    €25.28
    instead of €47.47 **
    -47% You're saving €22.19
    Incl. 19% VAT , plus shipping costs
    Available for order delivery time: 10-28 working days
    Shipping Cost Points: 100
  9. BWT Mineral Combination 18021E 1000 g bag, CuP
    BWT Mineral Combination 18021E 1000 g bag, CuP
    €36.35
    instead of €44.55 **
    -18% You're saving €8.20
    Incl. 19% VAT , plus shipping costs
    Available for order delivery time: 10-28 working days
    Shipping Cost Points: 3500
  10. BWT differential pressure gauge 10989 for filter types RFM/RFA
    BWT differential pressure gauge 10989 for filter types RFM/RFA
    €2,736.49
    instead of €3,367.70 **
    -19% You're saving €631.21
    Incl. 19% VAT , plus shipping costs
    Available for order delivery time: 10-28 working days
    Shipping Cost Points: 100
  11. BWT indicator solution 11984 500 ml, colour change at 1 °dH
    BWT indicator solution 11984 500 ml, colour change at 1 °dH
    €280.80
    instead of €358.65 **
    -22% You're saving €77.85
    (€561.61/Ltr.),
    Incl. 19% VAT , plus shipping costs
    Available for order delivery time: 10-28 working days
    Shipping Cost Points: 60
  12. BWT indicator solution 11985 500 ml, colour change at 0.5 °dH
    BWT indicator solution 11985 500 ml, colour change at 0.5 °dH
    €280.80
    instead of €365.41 **
    -23% You're saving €84.61
    (€561.61/Ltr.),
    Incl. 19% VAT , plus shipping costs
    Available for order delivery time: 10-28 working days
    Shipping Cost Points: 60
per page
** Average Wholesale Price

Legal guarantee

Harmonised EU legal guarantee notice

Minimum two-year legal guarantee protection for goods sold in the European Union.

Consumers can claim their rights under the legal guarantee of conformity, for example if goods:

  • do not match the description;
  • do not function as intended.

Sellers are liable for any lack of conformity which existed when the goods were delivered, and which becomes apparent within the legal guarantee period. Sellers in such a situation are required to offer:

  • free repair or free replacement;
  • in some cases, a price reduction or full reimbursement.

Some countries have a longer legal guarantee period. For second-hand goods, a shorter period may apply, but not less than one year.

What to do if you receive non-conforming goods:

  1. Contact the seller as soon as possible to report the issue;
  2. Provide proof of purchase, such as a receipt, invoice, or bank statement.

Sellers and producers may also offer commercial guarantees, which apply independently from the legal guarantee. For example, you may see this GARAN label representing a commercial guarantee of durability offered by the producer at no additional cost and covering the entire good.

For more information on your rights in a specific country, visit the page below or ask the seller. https://europa.eu/youreurope/guarantees