Page
per page
Set Descending Direction
  1. BWT cooling/air conditioning water dosing agent 18146 CW-S 300, 20 kg, open cooling system
    BWT cooling/air conditioning water dosing agent 18146 CW-S 300, 20 kg, open cooling system
    €950.95
    instead of €1,238.25 **
    -23% You're saving €287.30
    (€47.55/Ltr.),
    Incl. 19% VAT , plus shipping costs
    Available for order delivery time: 10-28 working days
    Shipping Cost Points: 2093
  2. BWT cooling/air conditioning water dosing agent 87379 Benamin Fresh, 22 kg, for cooling and air conditioning water
    BWT cooling/air conditioning water dosing agent 87379 Benamin Fresh, 22 kg, for cooling and air conditioning water
    €321.59
    instead of €403.03 **
    -20% You're saving €81.44
    (€14.47/Ltr.),
    Incl. 19% VAT , plus shipping costs
    Available for order delivery time: 10-28 working days
    Shipping Cost Points: 1500
  3. BWT dosing agent 18114 BW-PL 40, 20 l, for pH increase
    BWT dosing agent 18114 BW-PL 40, 20 l, for pH increase
    €307.47
    instead of €388.04 **
    -21% You're saving €80.56
    (€15.37/Ltr.),
    Incl. 19% VAT , plus shipping costs
    Available for order delivery time: 10-28 working days
    Shipping Cost Points: 2093
  4. BWT indicator solutions 11858 500 mI, color change at 0.05-0.5 °dH
    BWT indicator solutions 11858 500 mI, color change at 0.05-0.5 °dH
    €280.80
    instead of €355.10 **
    -21% You're saving €74.29
    (€561.61/Ltr.),
    Incl. 19% VAT , plus shipping costs
    Available for order delivery time: 10-28 working days
    Shipping Cost Points: 60
  5. BWT indicator solutions 11859 500 mI, color change at 0.25-2.5 °dH
    BWT indicator solutions 11859 500 mI, color change at 0.25-2.5 °dH
    €280.80
    instead of €348.69 **
    -19% You're saving €67.89
    (€561.61/Ltr.),
    Incl. 19% VAT , plus shipping costs
    Available for order delivery time: 10-28 working days
    Shipping Cost Points: 60
  6. BWT indicator solutions 11860 500 mI, colour change at 1 -10 °dH
    BWT indicator solutions 11860 500 mI, colour change at 1 -10 °dH
    €280.80
    instead of €356.52 **
    -21% You're saving €75.72
    (€561.61/Ltr.),
    Incl. 19% VAT , plus shipping costs
    Available for order delivery time: 10-28 working days
    Shipping Cost Points: 60
  7. BWT indicator solutions 11861 500 mI, colour change at 2.5-25 °dH
    BWT indicator solutions 11861 500 mI, colour change at 2.5-25 °dH
    €280.80
    instead of €350.12 **
    -20% You're saving €69.32
    (€561.61/Ltr.),
    Incl. 19% VAT , plus shipping costs
    Available for order delivery time: 10-28 working days
    Shipping Cost Points: 60
  8. BWT insulation 30943 1 1/4", 950 mm, for corrugated pipe hoses, pack of 2
    BWT insulation 30943 1 1/4", 950 mm, for corrugated pipe hoses, pack of 2
    €45.54
    instead of €57.95 **
    -21% You're saving €12.41
    Incl. 19% VAT , plus shipping costs
    Available for order delivery time: 10-28 working days
    Shipping Cost Points: 50
  9. BWT Mineral 125504383 MS 10 l
    BWT Mineral 125504383 MS 10 l
    €268.71
    instead of €335.87 **
    -20% You're saving €67.15
    (€26.87/Ltr.),
    Incl. 19% VAT , plus shipping costs
    Available for order delivery time: 10-28 working days
    Shipping Cost Points: 200
  10. BWT Mineral 125504384 SI 2x 1.5 l
    BWT Mineral 125504384 SI 2x 1.5 l
    €268.71
    instead of €334.87 **
    -20% You're saving €66.15
    (€89.48/Ltr.),
    Incl. 19% VAT , plus shipping costs
    Available for order delivery time: 10-28 working days
    Shipping Cost Points: 200
  11. BWT Mineral 125504385 SI 10 l
    BWT Mineral 125504385 SI 10 l
    €268.71
    instead of €336.20 **
    -20% You're saving €67.48
    (€26.87/Ltr.),
    Incl. 19% VAT , plus shipping costs
    Available for order delivery time: 10-28 working days
    Shipping Cost Points: 200
Page
per page
** Average Wholesale Price

Legal guarantee

Harmonised EU legal guarantee notice

Minimum two-year legal guarantee protection for goods sold in the European Union.

Consumers can claim their rights under the legal guarantee of conformity, for example if goods:

  • do not match the description;
  • do not function as intended.

Sellers are liable for any lack of conformity which existed when the goods were delivered, and which becomes apparent within the legal guarantee period. Sellers in such a situation are required to offer:

  • free repair or free replacement;
  • in some cases, a price reduction or full reimbursement.

Some countries have a longer legal guarantee period. For second-hand goods, a shorter period may apply, but not less than one year.

What to do if you receive non-conforming goods:

  1. Contact the seller as soon as possible to report the issue;
  2. Provide proof of purchase, such as a receipt, invoice, or bank statement.

Sellers and producers may also offer commercial guarantees, which apply independently from the legal guarantee. For example, you may see this GARAN label representing a commercial guarantee of durability offered by the producer at no additional cost and covering the entire good.

For more information on your rights in a specific country, visit the page below or ask the seller. https://europa.eu/youreurope/guarantees